środa, 8/5/2024 | 8:34 CEST
You are here:  / Medycyna estetyczna / Stabilizator stawu skokowego

Stabilizator stawu skokowego

post by related

related post

Sport wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, oczywiście jeśli nie doznamy kontuzji.Warto więc uważnie stawiać kroki, nie przemęczać naszego organizmu i stawów, aby później nie żałować i żeby nie okazało się, że uszkodziliśmy stabilizator stawu skokowego.
Ćwiczenia stabilizacyjne wprowadza się do terapii zgodnie z zasadą stopniowania trudności, przechodząc od ćwiczeń statycznych do dynamicznych.
Ćwiczenia statyczne na podłożu stabilnym, Ćwiczenia dynamiczne na podłożu niestabilnym, Ćwiczenia funkcjonalne oparte o elementy charakterystyczne dla dyscypliny.
Wyróżniamy 4-stopniową skalę wg Gaździka – skręcenie stawu skokowego: Naciągnięcie, Naderwanie, Zerwanie, Złamanie awulsyjne.
Do skręcenia stawu skokowego może dojść na dwa sposoby:
1. Ewersja (nawrócenie) – w przypadku nadmiernego nawrócenia (mechanizm odwodzeniowo-nawróceniowy) – V palec stopy skierowany jest w gorę. W tym przypadku uszkodzone zostają więzadła od strony przyśrodkowej, a także torebka stawowa.
2. Inwersja (odwrócenie) – w przypadku nadmiernego odwrócenia (mechanizm przywiedzeniowo-odwróceniowy) – paluch skierowany w górę. W tym przypadku uszkodzone zostają więzadła od strony bocznej, a także torebka stawowa.